Geology Science

مطالب تخصصی زمین شناسی

آموزش Acrobat readerو تبدیل فایل های word به pdf

آموزش Acrobat readerو تبدیل فایل های word به pdf


 يكی از فرمتهای ذخيره سازی اطلاعات فايلهای متنی ، فرمت PDF می باشد.اين گونه فايلهـــــــا می توانند اطلاعات متنی ، تصاوير ، نمودارها و... را به شيوه ای مطمئن و با حجمی كم در خود نگهداری نمايند.جهت استفاده از اطلاعـات اينگونه فايلها بايستی از نرم افزار متناسب با آن يعنی Adobe Acrobat Reader سود جست.جديد ترين نگارش اين نرم افزار نسخه شماره 6 آن می باشد كه امكانات بسياری را جهت كار با فايلهای PDF به كاربران ارائه می دهد.

 

رفع کندی بار گذاری فایل : علت اصلی اين مشكل در اين است كه علاوه بر بارگذاری بخش Reader اين نرم افزار در زمان خواندن فايلهای PDF ، يكسری Plug-in های ديگر نيز در حافظه بارگذاری می شوند كه اسامی آنها را می توان با دقت به صفحه اوليه نرم افزار Acrobat Reader يا (Splash screen) مشاهده نمود. بنابراين راه حل منطقی در افزايش سرعت بارگذاری فايلهای PDF ، حذف Plug-in های غير ضروری از نرم افزارAcrobat Reader می باشد.برای اين كار مراحل زير رادنبال نمائيد:

1)  برنامه Windows Explorer را اجرا نموده و دايركتوری Program files را فعال كنيد.

2) در اين دايركتوری ، شاخه Adobe/Acrobat 6.0/Reader را انتخاب كنيد.

3) در اين شاخه نام دايركتوری Plug_Ins را به Plug_Ins_not تغيير دهيد.

4) شاخه جديدی با نام Plug_Ins ايجاد و از پوشه Plug_Ins_not تنها 3 فايل زير را درون آن كپی نمائيد: Ewh32.api printme.api search.api از اين پس خواهيد ديد در زمان اجرای يك فايل PDF ، تنها نام اين 3 Plug_in در صفحه اول نرم افزار ديده شده و سرعت اجرای فايلهای PDF به نحو محسوسی افزايش می يابد.

نكته : هر زمان به هر دليلی نظير نياز به خواندن يك فايل PDF رمز شده، می توانيد تغييرات داده شده را به حالت اوليه برگردانيد.برای اين كار كافی است نام فولدر Plug_Ins_not را به Plug_Ins تغيير دهيد.

 

چگونگي ساخت كتاب هاي الكترونيكي:  يكي از روش هاي رايج براي ساخت كتاب الكترونيكي، عرضه مطالب درقالب PDF است كه توسط كاربران مكينتاش نيزقابل خواندن است و براي كار با اين قالب و يا تبديل فايل هاي Word به PDF بايد مجموعه نرم افزاري Adobe Acrobat از جمله Reader ، Writer وDistiller و ياساير نرم افزارهاي كار با فايل هاي PDF را دراختيار داشته باشيد. اما معمولا مخاطبان كتابهاي الكترونيكي قالب EXE يا خود اجرا را براي خواندن بيشتر ترجيح مي دهند. براي اين گونه فايلها نيز نرم افزار وجود دارد. به طور كلي نرم افزار هاي كتاب سازي (ebook compiler) به دودسته تقسيم مي شوند:

1) نرم افزار هايي كه فايل هاي html و متني را به فرمتي غير ازEXE تبديل مي كنند.

2) نرم افزار هايي كه فايل هاي html را به EXE تبديل مي كنند.

شما براي ساختن اين نوع فايل ها و خواننده براي اجراي آن به نرم افزار Acrobat Reader نياز داريد كه اين نرم افزار به رايگان از سايت abode.com قابل دريافت مي باشد فايل هاي PDF معمولا سازگاري بيشتري با چاپگر دارند اما از نظر مرور مطالب براي خواننده شناوري لازم را ندارند. اما ويژگي بسيار برجسته آنها سازگاري با انواع مختلف ويندوز و رايانه مي باشد. همچنين كامپايلر هايي وجود دارند كه به يك پردازشگر نوشتار دروني مجهز مي باشند كه مي توان متن را به صورت مستقيم در خود كامپايلر نوشت. از جمله اين نرم افزار ها به neobook professional و win ebook مي توان اشاره كرد.

 

وقتي شما قصد داريد مستندات خودتان را در Internet و يا هر جاي ديگر به اشتراک بگذاريد مشکلات زيادي جلوي راه شما قرار دارد. از اين دسته مشکلات مي توان به موارد زير اشاره کرد. آيا سند شما به راحتي در يک سيستم عامل به غير از سيستم عاملي که در آن سند را ايجاد کرده ايد باز خواهد شد. آيا سند شما به راحتي در يک platform به غير از platform شما باز خواهد شد. آيا سند شما همانطور که در ماشين شما نمايش داده مي شود در ماشين مقابل نمايش داده خواهد شد. آيا شماي کلي سندتان بهم خواهد خورد... و از اين قبيل موارد. براي برطرف کردن چنين مشکلاتي من در اين مقاله قصد دارم به معرفي نرم افزار Acrobat Reader و همچنين روش تبديل مستندات Word رابه مستندات Acrobat، بپردازم.

باز کردن فایل ها : Adobe Acrobat Readerامکان باز کردن و مشاهده فايلهاي (Portable Document Format ) PDF را مي دهد. براي باز کردن يک مستند PDF بر روي دکمه فرمان Open، کليک کنيد و يا از منوي File گزينه Open را انتخاب کنيد. در کادر محاوره اي Open نام يک يا چند فايل را انتخاب کنيد سپس بر روي Open کليک کنيد.معمولآ مستندات PDF داراي پسوند .pdf هستند. از منوي File نام فايل مورد نظر را انتخاب کنيد. منو آخرين چهار سندي که اخيرآ باز شده را ليست مي کند. بر روي icon فايل خود Double-click کنيد.

نكته: در MAC OS شما ممکن است توانايي باز کردن سندهايي که در Windows ايجاد شده را، با دوبار کليک کردن icon سند مورد نظر را نداشته باشيد.اگر دو بار کليک کردن سند باعث باز شدن سند نشد براي باز کردن سند مورد نظر از منوي Fileگزينه Open اقدام کنيد. تنظيم نماي ديد مستندات PDF شما مي توانيد بزرگ نمايي سند PDF را طوري تغيير دهيد که بتوانيد يک صفحه از سندتان را به طور کامل مشاهده کنيد و يا بتوانيد دنباله اي از صفحات را مشاهده کنيد.

براي افزايش بزرگ نمايي: ابزار zoom-in را انتخاب کنيد و برروي صفحه کليک کنيد يا براي بزرگ نمايي ناحيه خاصي از صفحه، با عمل drag کردن ناحيه مورد نظر را انتخاب کنيد انتخابکنيد. همچنين مي توانيد بر روي دکمه zoom-in در نوار ابزار کليک کنيد.

براي کاهش بزرگ نمايي: ابزار zoom-out را انتخاب کنيد و برروي صفحه کليک کنيد يا براي کاهش بزرگ نمايي ناحيه خاصي از صفحه، با عمل drag کردن ناحيه مورد نظر را انتخاب کنيد انتخاب کنيد. همچنين مي توانيد بر روي دکمه zoom-out در نوار ابزار کليک کنيد.

نكته: وقتي که ابزار zoom-inانتخابشده، با فشار دادن کليد Ctrl (Windows) و يا Option (Mac OS) زماني که عمل کليک يا drag را انجام مي دهيد، مي توانيد به جاي عمل zoom-in عمل zoom-out را انجام دهيد.و همچنين هنگامي که zoom-out انتخاب شده عمل zoom-in را به جاي zoom-out انجام دهيد.

برايfit کردن اندازه صفحه: براي ميزان(fit) شدن کامل در پنجره دکمه Fit In Window کليک کنيد، يا از منوي view، Fit In Window  را انتخاب کنيد. براي ميزان کردن صفحه با پهناي پنجره بر روي دکمه Fit Width کليک کنيد، يا از منوي view، Fit Width  را انتخاب کنيد. ممکن است قسمتي از صفحه خارج از ديد باشد. براي ميزان کردن صفحه اي با متن و گرافيک با عرض پنجره، از منوي view گزينه Fit Visable را انتخاب کنيد. ممکن است قسمتي از صفحه خارج از ديد باشد.

براي بازگرداندن اندازه صفحه به اندازه واقعي آن: برروي دکمه Actual Size کليک کنيد، يا از منوي view گزينه Actual Size را انتخاب کنيد.اندازه واقعي يک سند PDF معمولآ 100% است اما در هنگام ايجاد سند PDF مي توان آن را به يک بزرگ نمايي ديگر تنظيم نمود.

تنظيم طرح بندي و orientation صفحه: شما مي توانيد از سه نوع طرح بندي در هنگام مشاهده مستندات PDF استفاده کنيد. Single page (يک صفحه در هر لحظه)، دنباله اي از صفحات و يا دنباله اي از صفحات کنار هم. براي تنظيم طرح بندي: بر روي دکمه Single Page ، Continuous و يا Continuous – Facing در نوار وضعيت کليک کنيد و يا از منوي view يکي از آنها را انتخاب کنيد.

براي چرخاندن يک صفحه: بر روي دکمه Rotate View Clockwise و يا دکمه Rotate View Counter-Clockwise کليک کنيد و يا از منوي view يکي از آنها را برگزينيد. مشاهده مستندات در نماي تمام صفحه در نماي تمام صفحه، اسناد PDFبه طور کامل صفحه را مي پوشانند. در اين حالت نوار منو، نوار ابزار، نوار فرمان، نوار وضعيت و کنترلهاي پنجره مخفي هستند.

براي مشاهده مستندات در نماي تمام صفحه: از منوي viewگزينه Full Screen را انتخاب کنيد.براي حرکت به سمت پايين در طول صفحه کليد Enter،Down Arrow و يا Right Arrow را فشار دهيد.براي حرکت به سمت بالا در طول صفحه، کليد Shift + Enter، Up Arrow و يا Left Arrow را فشار دهيد.

نكته: اگر از Windows98، Windows2000 و يا Mac OS استفاده مي کنيد و دو صفحه نمايش نصب شده داريد نماي تمام صفحه تنها در يکي از صفحه نمايشها نشان داده خواهد شد.

براي خارج شدن از نماي تمام صفحه: کليد Escape را فشار دهيد و يا مي توانيد Ctrl+L(Windows)و يا Command+l(Mac OS) را فشار دهيد.از ترکيب اين دو کليد مي توانيد براي رفتن به حالت تمام صفحه نيز استفاده کنيد. ورق زدن مستندات Acrobat ميانبرهاي صفحه کليد، دکمه ها و منو فرمانهايي براي ورق زدن مستندات PDF دارد.

نكته: اگر از کليدهاي شماره number pad صفحه کليد استفاده مي کنيد اطمينان حاصل کنيد که Num Lock خاموش است.

براي رفتن به يک صفحه ديگر: يکي از اعمال زير را انجام دهيد: براي رفتن به صفحه بعدي دکمه Next Page را کليک کنيد يا کليد Right Arrow و يا ترکيب کليد Ctrl(Windows) يا Option(Mac OS) با Down Arrow را فشار دهيد و يا از منوي Documentگزينه Next Page را انتخاب کنيد. براي رفتن به صفحه قبلي دکمه Previous Page را کليک کنيد يا کليدLeft Arrow و يا ترکيب کليد Ctrl(Windows) يا Option(Mac OS) با Up Arrow را فشار دهيد و يا از منوي Document گزينه Previous Page را انتخاب کنيد. براي بالا و يا پايين بردن صفحه به اندازه يک خط کليد جهتي Up و يا Down را فشار دهيد.

نكته: کليدهاي جهتي Downو Up در صورتي صفحه را به اندازه يک خط جابه جا مي کنند که شما در حالت Fit in Window نباشيد. در حالت Fit In Window اين کليدها به صفحه قبلي يا بعدي مي روند. براي حرکت به سمت پايين به اندازه يک صفحه از کليد Page Down يا Enter استفاده کنيد. براي حرکت به سمت بالا به اندازه يک صفحه از کليد Page Up يا Shift+Enter استفاده کنيد. براي رفتن به اولين صفحه بر روي دکمه First Page کليک کنيد و يا کليد Home را بزنيد يا از منوي Document گزينه First Page را انتخاب کنيد. براي رفتن به اولين صفحه بر روي دکمه Last Page کليک کنيد و يا کليد End را بزنيد يا از منوي Document گزينه Last Page را انتخاب کنيد.

براي رفتن به يک صفحه با شماره آن صفحه : Scrool Bar عمودي را بکشيد تا شماره مورد نظرتان ظاهر شود و يا شماره صفحه مورد نظر را در نوار وضعيت انتخاب کنيد و يا تايپ کنيد، همچنين ميتوانيد از منوي Document گزينه Go To Page را انتخاب کنيد سپس شماره مورد نظر تايپ کنيد و بر روی Ok کليک کنيد.

مرور سند با Bookmarkها، Thumbnailها، Linkها و گفتارها(Articles) Acrobat Reader به شما اجازه با استفاده از Bookmarkها،Thumbnailها، Linkها(كه شما ره به مكان خاص از پيش تعيين شده منتقل مي كند) و Articleها(نخهاي الكترونيكي كه شما را در طول سند منتقل مي كند) به شما اين امكان را مي دهد كه به يك مكان خاصي از سند برويد.

براي مرور بااستفاده از Bookmarkها: پالت Bookmark را فعال كنيد. براي اين كار گزينه Show Bookmarks را از منوي Window انتخاب كنيد و يا بر روي برگه Bookmarks كنار صفحه كليك كنيد. براي رفتن به موضوع خاص با استفاده از Bookmark بر روي iconها و يا متن روي پالت كليك كنيد.

نكته: كليك كردن بر روي Bookmark ممكن است در عوض اينكه شما را به يك مكان از سند منتقل كند عملي را انجام دهد مانند پخش يك فيلم كه اين به نحوه ايجاد Bookmarkبستگي دارد. شكل زير Acrobat Reader  را در حالي كه برگه bookmarks انتخاب شده نشان مي دهد. در صورتي كه Bookmarksانتخاب شده باشد آن به صورت پررنگ است در اين حالت اگر Navigate pane مخفي است كافي است از نوار فرمان دكمه Show/Hide Navigation Pane را كليك كنيد تا آن نمايان شود. در Bookmark  هر عنوان مي تواند زير شاخه هايي داشته باشد در اين حالت قبل از نام آن علامت + (Windows)  ويا علامت مثلث (Mac OS) قرار دارد كه به كليك بر آن مي توانيد زير شاخه هاي آن را مشاهده كنيد

 براي مرور سند با استفاده از Thumbnail : پالت thumbnail را فعال كنيد. براي اين كار گزينه Show Thumbnail را از منوي Window انتخاب كنيد و يا بر روي برگه Thumbnail كنار صفحه كليك كنيد. يكي از موارد زير را انجام دهيد: براي رفتن به يك صفحه ديگر بر روي thumbnsil صفحه مورد نظر كليك كنيد. براي مشاهده يك قسمت ديگر از صفحه فعلي، مكان نما را بر روي thumbnail انتخاب شده حركت دهيد تا زماني كه مكان نما به ابزار Hand تغيير شكل دهد سپس جعبه را به جاي مورد نظر بكشيد.

براي دنبال كردن يك Link ابزار Hand ، ابزار zoom و يا ابزار انتخاب(selection) را انتخاب كنيد. مكان نما را برروي ناحيه link ببريد تا نشانگر به دست با انگشت اشاره تبديل شود(در صورتي كه link به web باشد كنار اشاره گر يك علامت + نمايان مي شود). سپس بر روي آن كليك كنيد.

نكته: كليك كردن بر روي Link ممكن است در عوض اينكه شما را به يك مكان از سند منتقل كند عملي را انجام دهد مانند پخش يك فيلم كه اين به نحوه تعريف Linkبستگي دارد.

براي خواندن يك گفتار(Article)  : يكي از موارد زير را انجام دهيد: پالت Article را فعال كنيد. سپس بر روي article مورد نظر دو بار كليك كنيد و شروع به خواندن كنيد. ابزار Hand را انتخاب كنيد. سپس بر روي گفتار مورد نظر كليك كنيد و يا با نگه داشتن كليد Ctrl(Windows) يا Option(Mac OS) و كليك بر روي هر جايي از گفتار كه مي خواهيد بخوانيد، مي توانيد شروع به خواندن آن كنيد. مكان نما به مكان نماي follow article تبديل مي شود.

يكي از موارد زير را براي مرور در طول article انجام دهيد: براي رفتن به صفحه بعد كليد Enter را فشار دهيد يا اينكه كليك كنيد. براي رفتن به صفحه قبل كليد Shift + Enter را فشار دهيد يا اينكه با فشار دادن كليد Shift كليك كنيد. براي رفتن به ابتداي article كليد Ctrl(Windows) يا Option(Mac OS) را فشار دهيد و سپس كليك كنيد. براي خارج شدن از article قبل از آنكه به انتهاي آن برسيد كليدهاي Ctrl + shift(Windows)  يا Option + shift(Mac OS) را فشار دهيد و كليك كنيد. وقتي به انتهاي article  رسيديد مكان نما به تغيير شكل مي دهد. كليد Enter را فشار دهيد يا كليك كنيد تا به صفحه اي كه قبل اينكه شما شروع به خواندن كنيد نمايش داده شده بود برگرديد.

بازبيني آنچه قبلآ مشاهده كرده ايد : يكي از موارد زير را انجام دهيد: براي بازبيني دوباره سند PDF تان براي رفتن به هر گام قبلي بر روي دكمه Go to previous view كليك كنيد يا از منوي document گزينه Previous را انتخاب كنيد يا براي رفتن به گامهاي جلوتر بر روي دكمهview Go To Next كليك كنيد و يا از منوي document گزينه Next page را انتخاب كنيد. براي بازبيني يك سند PDF گزينه Go to Previous Document از منوي document را انتخاب كنيد تا به سند قبلي كه مشاهده كرده بوديد برويد اين كار را مي توانيد با نگه داشتن shift دكمه Go to previous view را كليك كنيد. براي رفتن به جلو از منوي  document  گزينه Go to Next Document را انتخاب كنيد و يا با نگه داشتن shift بر روي دكمهGo to Next view كليك كنيد. در صورتي كه سند مورد نظر بسته شده باشد Acrobat Reader آن را باز خواهد كرد

 تبديل مستندات Word به مستندات Acrobat : براي تبديل مستندات word به PDF ابتدا بايد فايل مود نظر را به فايل  postscriptتبديل بشود سپس فايل postscript بدست آمده با استفاده از نرم افزار Adobe Acrobat Distiller  به فايل PDF تبديل مي شود.

تبديل مستندات Word به Postscript : براي تبديل مستندات Word و يا هر نرم افزار ديگر به postscript كافي است كه سند مورد نظر را در فايل Print كنيد براي اين كار ابتدا بايد يك درايور چاپگر بر روي Windows  خود نصب كنيد توجه كنيد كه لازم نيست حتمآ چاپگر داشته باشيد. بيشتر درايورهايي كه همراه با CD سيستم عامل Windowsوجود دارند قابليت توليد فايلهاي Postscriptاي كه قابل خواندن توسط Distiller است را دارند(حداقل چند تايي را كه من به طور اتفاقي انتخاب كردم اين طور بود) توجه كنيد كه در هنگام نصب چاپگر در كادري كه از شما پورت چاپگر سوال مي شود File را انتخاب كنيد.

من خودم از درايور استاندارد  Adobe(Adobe PS Generic PostScript Printer)   استفاده مي كنم. حالا كه چاپگر را نصب كرديم مي توانيم سند مورد نظرمان را درون فايلي با پسوند ps ذحيره كنيم بعد مي توانيم آن را به PDFتبديل كنيم. اعمال زير را انجام دهيدبراي نمونه در( Microsoft Word XP) از منوي فايل گزينه Print را انتخاب كنيد. كادر محاوره اي Print باز مي شود. اطمينان حاصل كنيد كه چاپگر مورد نظرتان انتخاب شده باشد سپس بر روي ok كليك كنيد. نام فايل مورد نظر را با پسوند ps تايپ كنيد سپس ok را كليك كنيد.

نكته: پسوند ps را تنها به اين خاطر تايپ مي كنيد كه بتوانيد اين فايل را تنها با دوبار كليك كردن بر روي icon اش به PDF تبديل كنيد اگر اين پسوند را به دلايلي انتخاب نكرديد مي توانيد فايل مورد نظر را از منوي File برنامه Adobe Acrobat Distiller باز كنيد. شكل زير كادر محاوره اي print را نشان مي دهد.

 Adobe Acrobat Distiller: نرم افزاري است كه براي تبديل فايلهايPostscript  به فايلهاي PDFاستفاده مي شود، براي اجرا كردن Distiller به 16 مگابايت حافظه احتياج داريد ( 32 مگابايت حافظه توصيه مي شود).

تبديل فايل Postscriptبه فايل: PDF همانطور كه قبلآ هم اشاره كردم اگر فايل postscript مورد نظر داراي پسوند ps باشد كافي است كه بر روي آن دو بار كليك كنيد و در هر صورت مي توانيد فايل مورد نظر را از منوي File با انتخاب گزينه open باز كنيد.

راه ساده تری هم وجود دارد که استفاده از نرم افزار هایی است که در این مورد وجود دارد مانند jaws pdf creator   که با آن می توانید علاوه بر تبدیل هر گونه سند به pdf  تنظیمات امنیتی و اجازه دسترسی کاربران را تعیین کنید .

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۴ دی۱۳۸۵ساعت   توسط ๑۩۞۩๑ محمد ๑۩۞۩๑  |